Wpisy użytkownika jacek23151 z dnia 5 grudnia 2010

Liczba wpisów: 1

jacek23151
 
Zainspirowany wpisem Panny Alicji poświęcę ten występ językowi. Może niektórzy nawet spośród przeze mnie czytywanych sobie wezmą do serca, wkleją na pulpit czy nie wiem, bo aż zęby bolą obserwować blogi, które są pisane przez ludzi często z wyższym wykształceniem a z takimi kwiatkami, że aż strach. A zatem:

1. Piszemy "NA PEWNO" ale "NAPRAWDĘ". Nie jest tak, że jak jedno osobno to drugie obowiązkowo też, albo odwrotnie.

2. Przymiotniki oznaczające nazwę narodowości piszemy MAŁĄ LITERĄ (a zatem "polski", a nie "Polski", "francuski", a nie "Francuski")

3. Nie tylko "na pewno" piszemy rozdzielnie. "Po prostu" i "w ogóle" również.

4. Nosówki ę na końcu się nie wymawia, co nie znaczy, że się jej nie pisze. Tak, tak, mimo że mówimy "zrobie", "wezme" i "sie" to piszemy "zrobiĘ", "wezmĘ" i "siĘ".

5. Zapamiętać sobie, kuźwa, raz a dobrze: zdaRZyć, obejRZeć, spojRZeć. Nie wiem, co jest w tych trzech czasownikach, że ludzie je piszą przez Ż. Ładniej wygląda???

6. Wyrażeń typu "mimo że" nie rozbijamy przecinkiem przed "że", stawiamy go przed całym wyrażeniem.

7. (sam się tego nauczyłem niedawno i teraz nauczam innych) Jest różnica między "TAKŻE", co oznacza "też", "również", a "TAK ŻE", co oznacza "więc", "zatem". Tak że nie róbcie także tego błędu. :)

8. Język polski nie jest językiem niemieckim. Nie trzeba zatem rzeczowników pisać wielką literą. Nie nabywają one również w ten sposób szacunku ani emfazy.

9. "ci" to nie tylko forma zaimka osobowego, ale również forma liczby mnogiej, rodzaju niemęskoosobowego zaimka wskazującego. Dlatego piszemy go wtedy małą literą. Dla przykładu: "Denerwują mnie ci ludzie" ale "Powiem Ci, że jesteś mądry". UWAGA! Zaimek osobowy wielką literą piszemy tylko wtedy kiedy wyrażamy szacunek, pisanie "ty" małą literą nie jest niepoprawne ani zabronione.

10. "Chodź" to tryb rozkazujący od "chodzić". "Choć" to to samo co "chociaż". Jedno znaczy co innego niż drugie, prawda? Zatem nie możemy pisać "Choć ze mną na spacer".

11. Jeśli już chcecie używać starego zaimka wskazującego "ów", róbcie to mądrze. Rodzaj żeński i nijaki mają formy "owa" i "owo", ale rodzaj męski ma "ÓW" a nie "owy".

12. Pisanie "x" zamiast "ks". Po polsku piszemy "tekst", "kserować", "Roksana". Jak ktoś lubi x to niech się nauczy czeskiego, tam jest to pełnoprawna zasada pisowni.

13. Argument "mam dysleksję", "ale przecież wiadomo, że robię błędy" nie licuje nawet z wykształceniem średnim, a kto wie, czy nie podstawowym. Są ludzie po podstawówce, którzy w ogóle nie robią błędów. Prawdziwą dysleksję ma może 0,5% społeczeństwa, reszta to po prostu w większym lub mniejszym stopniu lenie, którym się nie chce nauczyć poprawnej pisowni.
  • awatar malutkaosóbka: ja zawsze robię błędy przy na pewno i naprawdę - odkąd pamiętam (nie mogę się tego nauczyć - za każdym razem mam zawiechę i za każdym razem robię błędy; pamiętam, że w szkole podstawowej moja przyjaciółka próbowała mi wpoić co jak napisać - ale nie pomogło); *inne błędy też zapewne robię
  • awatar Wredna Łampa: Podpisuję się:) Chciałam dodać, że wśród osób do 18 r.ż. rozpowszechnienie dysleksji jest większe ok. 10-13%.
  • awatar Wredna Łampa: A odnośnie "na pewno" i "naprawdę" zapamiętałam to dzięki "wierszykowi" zaserwowanemu przez panią polonistkę (o dziwo, nie pomieszał mi tego bardziej): "NA PEWNO naprawdę piszemy osobno. NAPRAWDĘ na pewno piszemy razem."
Pokaż wszystkie (46) ›