Wpisy użytkownika jacek23151 z dnia 11 stycznia 2011

Liczba wpisów: 1

jacek23151
 
Dziś w naszym nieco zapomnianym cyklu muzycznym sięgniemy do nieco zapomnianych czasów - do lat 60. Wówczas to miało miejsce zjawisko znane jako British Invasion - zapoczątkowane przez Beatlesów i Rolling Stonesów pojawianie się dużej liczby podobnych grup, śpiewających podobne piosenki. Takie zespoły to wspominani już Peter and Gordon, Gerry and the Pacemakers, The Searchers i im podobne.

Wybrałem jednak inny zespół, i to z kilku powodów. Po pierwsze nazwa - jest to chyba jedna z najbardziej absurdalnych nazw zespołu, jaką widziałem. Jak łatwo się domyślić, są to przydomki poszczególnych członków zespołu. Nie będę przytaczał ich nazwisk, co byłoby, jakby powiedział Marcin Wasilewski, bez sensu, przejdę od razu do omówienia dorobku.

Przy omawianiu dorobku zacząć należy od tego, że grupa po powstaniu wyjechała sobie, tak jak Beatlesi, grać w Hamburgu po klubach. Nazywała się wtedy jeszcze Dave Dee and the Bostons. Po powrocie do Anglii, w 1964, zainteresowali się chłopcami Ken Howard i Alan Blaikley - obok Lennona i McCartneya największy piosenkowy think tank tamtych czasów. Zaowocowało to płytą o tytule, jakże oryginalnie, "Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich". Z płyty tej pochodzi pierwszy duży przebój grupy - "Hold Tight".Kolejny hit, z tego samego 1966 roku, to "Bend it!", który wdrapał się na drugie miejsce brytyjskiej listy przebojów. Piosenka podobna w estetyce, należy zwrócić uwagę na choreografię w pierwszych sekundach utworu (ach, ten paluszek!)Jak można zauważyć na klipie, panowie uznali, że niepowtarzalne brzmienie da im... elektryczna mandolina. Widać ją w 33 sek. filmu.

Z kolejnego albumu, "What's in a name" pochodzą kolejne hity. "Okay!", dość podobny w estetyce, i piosenka, która tytułem dostosowała się do nazwy grupy - "Zabadak!". Była ona bardzo popularna w Australii, może dlatego, że jej tekst przypomina jakiś język aborygenów:Zacytuję Wam cały tekst:

Zabadak,
Karakakora kakarakak
Zabadak
Shai shai skagalak

Zabadak, Zabadak
Karakakora kakarakak
Zabadak, Zabadak
Zabadak
Shai shai skagalak

Zabadak, Zabadak
Karakakora kakarakak
Zabadak
Shai shai skagalak

Look for meaning not in words
But in the way you're feeling
If it's love we'll understand
For love is all revealing

Like a rhythm like a spell
It sets your soul in motion
Love that's sure could rule the world
A tide to turn an ocean

Zabadak, Zabadak
Karakakora kakarakak
Zabadak
Shai shai skagalak

Zabadak, Zabadak
Karakakora kakarakak
Zabadak
Shai shai skagalak

Zabadak, Zabadak
Karakakora kakarakak

Potem były jeszcze dwa, również popularne w Australii, albumy, z hitem pt. "Legend of Xanadu". Muszę powiedzieć, że wrażenie robią na mnie nie nuty, a prowadzący ten odcinek Top of the Pops oraz efekt strzelania z bicza.Potem zespół działał bez sukcesów, po czym się rozpadł w roku 1972. Oczywiście reaktywowano go w latach 90. i występował do roku 2008, kiedy to zmarł Dave Dee. Jak zwykle, waham się ze stwierdzeniem, czy reaktywacja była dobrym pomysłem... choć na pewno trzymali się lepiej niż Peter and Gordon ;)

Pokaż wszystkie (2) ›