Wpisy użytkownika jacek23151 z dnia 21 lutego 2013

Liczba wpisów: 1

jacek23151
 
Dziś miejsce bardzo ciekawe, choć mało znane (a to ci niespodzianka). Mieści się ono przy Konduktorskiej. Nazywa się Skwer Gwiazda Polski. Powstał w roku 2004 i upamiętnia następujące wydarzenie:

Gwiazda Polski była największym na świecie balonem stratosferycznym, który miał wzlecieć na wysokość 30000 metrów z załogą na pokładzie. Nic mi nie wiadomo o tym, jakoby miał wśród załogi być jakiś Feliks Baumgartner, który by wyskoczył z balonu na spadochronie, ale pod koniec lat 30. to i tak było bardzo wysoko, nawet jak nikt nie skakał. Lecieć mieli płk. Zbigniew Burzyński i fizyk dr Konstanty Narkiewicz-Jodko (ten pierwszy ma nawet ulicę na Gocławiu).

Balon miał wystartować 14 października 1938 roku z Polany Chochołowskiej w Tatrach, ale za mocno wiało i podjęto decyzję, że napełnianie powłoki wodorem zostanie przerwane i balon wystartuje kiedy indziej. Niestety, jak wspomniano wyżej, za mocno wiało, i jak już kończono wypuszczanie gazu z powrotem to balon się wziął i zapalił od wyładowania elektrostatycznego.

Kolejny start balonu po naprawie zaplanowano na wrzesień 1939 roku, miał mieć miejsce w Sławsku. Wtedy jednak chłopcy z Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej mieli poważniejsze problemy niż latanie balonami po stratosferze.

Upamiętnienie (widać jak miał wyglądać balon) znajduje się na ścianie budynku po południowej stronie skweru. Gdyby ktoś, kto to czyta, tam kiedyś trafił

gwiazda.jpg