• Wpisów: 2056
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 19:55
  • Licznik odwiedzin: 239 217 / 3989 dni
 
jacek23151
 
jacek23151: A żeby zachęcić PT Czytelników (tłuszcza czy gawiedź, mimo że to ładne słowa, brzmią jednak zbyt prowokacyjnie jak na początek), to podywaguję sobie na miły koniec dnia o cudzysłowach.

Pomijając ten niewinny szczegół, że to słówko mało kto potrafi odmienić, mało kto potrafi tego znaku poprawnie używać. Zwłaszcza twórcy wszelkiego typu reklam, nagabywań czy komunikatów.

I tu apel. Drodzy wyżej wymienieni! Wstawianie cudzysłowu wszędzie, gdzie się da, nie robi dobrze temu, co chcecie przekazać! A to dlatego, że cudzysłów powoduje zmianę znaczenia tegoż. Naprawdę <<zachowaj "czystość">> nie oznacza wołania o lśniące podłogi i dywany, a wręcz przeciwnie, widząc coś takiego, mam zawsze ochotę napluć, wejść w brudnych butach i rzucić parę śmieci. Podobnie jak towary na <<"promocji">> będą droższe od tych, które są na zwyczajnej bezcudzysłowowej promocji.

Bo cudzysłów sprawia, że słowo nabiera innego odcienia. Takiego ironiczno-odwrotnego. Takie przymrużenie oka.

Dlatego też, gdy codziennie mijam idąc do pracy ten oto komunikat na klatce schodowej, myślę sobie, że nie mogę tam wysypać np. pogniecionych kawałków gazety, udających połówki cegieł, że za zablokowanie drzwi czymkolwiek, udającym gruz, poszedłbym się smażyć w ogniu piekielnym.

Ale gdybym pod tą kartką wysypał cztery wiadra prawdziwego, normalnego, pochodzącego z remontu gruzu, każdy sąd by mnie uniewinnił.

Nie możesz dodać komentarza.